Home  |   Sitemap  |   Contact us


Institute of Technology (Polytechnic), Navi Mumbai, Mumbai

Our Visitors

302896

Electronics & Telecommunication

About Department

About Department

Since its establishment in 1983, the Department of Electronics and Telecommunication Engineering is constantly engaged in the pursuit of providing quality education to aspiring engineers. With a sanctioned intake of 60 students, this department has always been the favorite choice among the students seeking admission to diploma course. Fully equipped and well maintained labs are instrumental in acquainting the students with various practical aspects of the technologies. A range of instruments available in Labs give students the opportunity to hone their practical skills. The instruments available in these labs encompass Color TV trainer kit, Satellite receivers, Mobile communication Kits, DTH, Microprocessor & Microcontroller trainer kits. The Computers Lab. has sufficient number of PCs having internet facility on every single of them with a ratio of two students per PC Besides the programming languages, the PCs are loaded with educational software like PCB making software, Microprocessor & Microcontroller simulators, brain teasers etc. Well qualified and highly devoted staff is committed for imparting the best knowledge to the students. Proper guidance of staff along with sincere efforts of students’ produces excellent results every year. Here we equip our students with essential knowledge and skills which help them to excel in this highly competitive & demanding world.

This department has been accredited by National Board of Accreditation for two terms 2012 to 2015 and from 2017-20. It has been reaccredited for the next three years 2020- 2023. (Click here for the NBA letter...)


  • Year of Establishment: 1983
  • Student’s Intake: 60
  • Head of Department: Mrs. Madhumita Ukil
  • Contact Phone no.: 022-27572434, 2140, EXT- 144
  • Teaching Staff: 07
  • Non-Teaching Staff: 03

Vision, Mission etc.

Vision:

To impart quality education through exploration and experimentation and generate socially conscious engineers with embedded ethics and values

Mission:

  • M1. To produce competent Electronics and Telecommunication engineers through quality education by imparting knowledge, skill and project based learning.
  • M2. To educates students with practical approach to dovetail them to various industries’ needs.
  • M3. To train students to be hard core professionals and entrepreneurs and also virtuous, ethical patriotic human beings concerned about society and the nation.

Program Educational Objectives (PEOs)

  • PEO 1. Provide socially responsible, environment friendly solutions to Electronics and Telecommunication engineering related broad-based problems adapting professional ethics.
  • PEO 2. Adapt state-of-the-art Electronics and Telecommunication engineering broad-based technologies to work in multi-disciplinary work environments.
  • PEO 3. Solve broad-based problems individually and as a team member communicating effectively in the world of work.

Program Outcomes (PO)

  • PO 1. Basic and Discipline specific knowledge: Apply knowledge of basic mathematics, sciences and engineering fundamentals and engineering specialization to solve the engineering problems.
  • PO 2. Problem analysis: Identify and analyse well-defined engineering problems using codified standard methods.
  • PO 3. Design/ development of solutions: Design solutions for well-defined technical problems and assist with the design of system components or processes to meet specified needs.
  • PO 4. Engineering tools, Experimentation and Testing: Apply modern engineering tools and appropriate technique to conduct standard tests and measurements.
  • PO 5. Engineering practices for society, sustainability and environment: Apply appropriate technology in context of society, sustainability, environment and ethical practices.
  • PO 6. Project Management: Use engineering management principles individually, as a team member or a leader to manage projects and effectively communicate about well-defined engineering activities.
  • PO 7. Life-long learning: Ability to analyse individual needs and engage in updating in the context of technological changes.

Program Specific Outcomes (PSO)

  • PSO 1. Electronics and Telecommunication Systems: Maintain various types of Electronics and Telecommunication systems.
  • PSO 2. EDA Tools Usage: Use EDA tools to develop simple Electronics and Telecommunication engineering related circuits.

Faculty

Faculty List and Profiles

Faculty List

S.No Name PAN No Qualification Area of Specialization Designation Date of
Joining
Date on which as HOD,
Lecture (Sr Grade),
Lecture (SL Grade)
Currently associated
(Y/N)
Nature of
association
(Regular/
Contract/
Adjunct)
If contractual
mention
fulltime or
part time
Date of
leaving
1 Mrs.Madhumita Ukil AAGPU3917N MSc. (Phy, Electronics) Electronics HOD 26/8/1987 _ Yes Regular _ No
2 Mr.Sutar Shahaji AXEPS0156L B.E.(Electr.) Electronics Lecturer 1/7/1998 _ Yes Regular _ No
3 Ms.Aphasana Mulla ASEPM1741L ME (Electronics) Electronics Lecturer 20/11/2006 _ Yes Regular _ No
4 Mr.Suryasevak Singh Ramdhant BOLPS8457P ME (E&TC) Electronics and Telecommunication Lecturer 1/8/2008 _ Yes Regular _ No
5 Mrs.Deshmukh Shital Shashikant APUPD9795E MTech (ECE) Electronics and Telecommunication Lecturer 14/08/2008 _ Yes Regular _ No
6 Ms.Deshmukh Wrushali AQKPD4738Q MTech (ECE) Electronics and Telecommunication Lecturer 14/08/2008 _ Yes Regular _ No
7 Mr.Ghorpade Rajendra AVSPG8099A BE ( E &TC) Electronics and Telecommunication Lecturer 16/02/2010 _ Yes Regular _ No
8 Ms.Tabhane Sukeshini Shivshankar AHLPT8381K ME ( E&TC) Electronics and Telecommunication Lecturer 25/06/2010 _ Yes Regular _ No

Faculty Profile

  1. Mrs. Madhumita Ukil, HOD
  2. Mr. Shahaji Sutar
  3. Ms. Aphasana Mulla
  4. Mr. Suryasevak Singh
  5. Mrs. Shital Deshmukh
  6. Ms. Wrushali Deshmukh
  7. Ms. Sukeshini Tabhane
  8. Mr. Rajendra Ghorpade

Faculty Load

S.No. Name First Year Second Year Third Year Total
Load
Theory Practical Theory Practical Theory Practical
1. Mrs. Madhumita Ukil --       3 6 9
2. Mr. Shahaji Sutar 3 6 4 4     17
3. Ms. Aphasana Mulla     7 10   2 19
4. Mr. Suryasevak Singh 2 8     3 8 21
5. Mrs. Shital Deshmukh   4 4 6 3 2 19
6. Ms. Wrushali Deshmukh     4 8 4 4 20
7. Ms. Sukeshini Tabhane         4 14 18
8. Mr. Rajendra Ghorpade     8 12     20

Laboratories

Major Equipments

List of Major Equipments in each Laboratory/ Workshop

S.No

Equipment Name Laboratory Name Cost
1 SCINTECH GSM TRAINER MODEL Communication 76,444
2 DS1162C DSO 100MHZ Applied electronics 72,000
3 MICROWAVE TEST BENCH Communication 85,680
4 AUTOMATIC TELE  EXCHANGE Communication 58,950
5 DIGITAL  IC TESTER Digital electronics lab 50,150
6 FLOW TRANSDUCER CHAR.TRAINER KIT Industrial measurement 75,650
7 ANTENNA TRAINER KIT Communication 54,750
8 SIGNAL GENERATOR Applied electronics 58,781
9 1 GHZ SPECTRUM ANALYZER Industrial measurement 59,850
10 MAIN PLC UNIT Industrial measurement 63,750
11 ANTENNA TRAINER KIT Communication 97,750
12 SPECTRUM ANALYZER Industrial measurement 1, 17,300
13 DIGITAL STORAGE OSCILLOSCOPE Communication 85,000
14 PLC TRAINER KIT Industrial measurement 72,500

Experimental Setup

List of Experimental Setup in each Laboratory /Workshop

S.No. LABORATORY NAME EQUIPMENT NAME QUANTITY
1 Digital Electronics Lab Logic Gates kit 4
2 Digital Electronics Lab Demorgan Theorem Kit 2
3 Digital Electronics Lab Mux Demux Demo Kits 4
4 Digital Electronics Lab Flip- Flop Circuits 4
5 Digital Electronics Lab Counter Testing Kits 4
6 Digital Electronics Lab Shift register SISO, PIPO Kitrs 3
7 Digital Electronics Lab ADC, DAC Kits 2
8 Digital Electronics Lab IC Tester, digital & analog 2
9 Digital Electronics Lab Microcontroller Kits, Interfacing Kits, DC Motor , Stepper Motor, 7 Segment Display, Keyboard interfacing, Relay Interfacing 10
10 Applied Electronics lab Single stage Amplifier Kit, CRO, Multimeters. Function generator 2
11 Applied Electronics lab Two Stage Amplifier Kit, Transformer Coupled Amplifier, CRO, Multimeters 2
12 Applied Electronics lab Class A power Amplifier Kit 2
13 Applied Electronics lab Class B Power Amplifier Kit 2
14 Applied Electronics lab Single Tuned Amplifier Kit 2
15 Applied Electronics lab Double Tuned Amplifier Kit 2
16 Applied Electronics lab RC Phase Shift Oscillator, Crystal Oscillator, Miller sweep generator kit, CRO 2
17 Applied Electronics lab Fixed and Variable voltage regulator kit, Multimeters 2
18 Applied Electronics lab Voltage Series and Shunt feedback circuits, Multimeters 2
19 Applied Electronics lab Breadboard, IC 741, Wires, CRO, Dual Power Supply 5
20 Applied Electronics lab Zero crossing detector & Schmitt trigger circuit, CRO. Dual Power Supply 4
21 Applied Electronics lab Breadboard, IC 741, Resistor, Capacitor, Wires, CRO, Multimeter, function generator 5
22 Applied Electronics lab Monostable Multivibrator, Astable multivibrator, VCO Kits 4
23 Applied Electronics lab Input & Output Characteristic of Diode, DC Power Supply, Multimeters 4
24 Applied Electronics lab Input Output characteristics of BJT, FET, DC Power Supply, Multimetrs 4
25 Applied Electronics lab SCR, TRIAC demonstration kits, HVPS 4
26 Communication Lab Amplitude Modulation Kit, Frequency Modulation Kit, Pulse Modulation Kits, DSO, CRO 2
27 Communication Lab Standing Wave Ratio Calculation Kit, Multimeters 1
28 Communication Lab Antenna Trainer Kit, CRO 2
29 Communication Lab Mobile Trainer Kit 1
30 Communication Lab Hi Fi Amplifier Trainer with graphic equalizer 1
31 Communication Lab DVD/ CD Player 1
32 Communication Lab LED TV, LCD TV, Colour TV Trainer kit 3
33 Communication Lab Line coding generator kit, DSO, SMPS 2
34 Communication Lab DM, ADM, QAM, QPSK, PAM, PWM , ASK. FSK, BPSK Kits, SMPS, DSO 4
35 Communication Lab TDM, FDM Kits, SMPS, DSO 2
36 Communication Lab Microwave Test Bench Kit 1
37 Communication Lab OFC trainer kits, multimeters, wires 2
38 Industrial Measurements Lab Analog & Digital Meters 8
39 Industrial Measurements Lab CRO, DSO 4
40 Industrial Measurements Lab Function Generator, Frequency Counter 4
41 Industrial Measurements Lab LVDT 2
42 Industrial Measurements Lab Strain Gauge, bourdon Tube 2
43 Industrial Measurements Lab Venturitube, Orifice plate,, Rotameter 2
44 Industrial Measurements Lab RTD, Thermocouple 3
45 PCB Lab Laminate coater, Both side Exposure, Photo resist dryer, PCB Eatcher, 16" Tin coat machine, Guillotine cutter with chemicals for machine 1
46 Computer Centre Keil Embedded C IDE, Flash Magic ,Proteus software,m icrocontroller Kits, Interfacing Kits 20
47 Computer Centre Turbo C 20
48 Computer Centre Cisco Packet Tracer, LAN 20
49 Computer Centre Matlab Simulation Software 20
50 Computer Centre PLC SCADA, Sci Lab 20
51 Computer Centre Printer, Scanner 1

Awards and Honours

Roll of Honour

Roll of Honor

Academic year Name of student Percentage
2021 GORADE RIYA 94.71
2020 VIGNESH VENKATACHALAM 95.06
2019 KHANDEKAR RAJESH 85.59
2018 AISHWARYA MOHAN 87.71
2017 AFREEN KHAN 88
2016 SAWANT PRIYANKA  NANDU 88.35
2015 SHAIKH ADIL 90.12
2014 TORSE KIRAN 88.44
2013 TUPE POOJA 86.62
2012 YADAV JAYESH 87.97
2011 PARKAR SABAH 89.39
2010 JADHAV SAYALI 88.91
2009 PUNAVATKAR GAURAV 86.12
2008 JOSHI KETAKI 86.24
2007 MODI  HUSSAIN 81.04
2006 SAXENA ANSHUMAN 84.96
2005 JAGDHANE CHANDRAKANT AMBADAS 84.64
2004 DESHMUKH NISHAD NANDKUMAR 84.32
2003 SALASKAR PRITEE VIJAY 75.52
2002 BHATKAR IMTIYAZ FAQEERMOHAMMED 82.19
2001 SHAH ANKUR NITIN 74.76
2000 CHOUDHARY AKSHAY TRILOKCHAND 83.04
1999 QADRI SAYED ABDUL WAHED S MAHMOOD 73.90
1998 VENGURLEKAR NINAD RAMAKANT 70.19
1997 SAWANT ALAKHNIRANJAN 90.04
1996 BHATI SHRADHA KRISHNACHANDER 73.63
1995 KUMAR  AMRUTLAL KUSHWANT 72.63
1994 SINGH PARAMBIR 72.27
1993 PATIL RAVIKIRAN PANDURANG 71.91
1992 KUSHWAH SHAKTI PRATAPSINGH 72.45
1991 DESAI PREMAL NALIN 75.25
1990 SHARMA ROHIT JUGALKISHORE 69.00
1989 GOGIA SUNIL 68.00
1988 MEHTA ASHOK DEVILAL 66.90
1987 JAIN BHUPAT SOHENRAJ 71.91
1986 UCHIL ATULKUMAR ARUNKUMAR 73.81

Laurels to Department

Student's Achievements
S.No. Date Event
(National/ State/ Inter-Departmental)
Venue Participants Achievements
1 19/12/2019 To 21/12/2019 Inter-Departmental BVIT, Navi Mumbai TUSHAR RRAMESH PAL Second (Badminton-Boys)
2 19/12/2019 To 21/12/2019 Inter-Departmental BVIT, Navi Mumbai VIGNESH VENKATACHALAM Second (Badminton-Boys)
3 19/12/2019 To 21/12/2019 Inter-Departmental BVIT, Navi Mumbai KUSUM ARJUN GAWALI Second (Badminton-Girls)
4 19/12/2019 To 21/12/2019 Inter-Departmental BVIT, Navi Mumbai SHREYA R.KATE Second (Badminton-Girls)
5 19/12/2019 To 21/12/2019 Inter-Departmental BVIT, Navi Mumbai ATHARVA SAWANT Second (Carrom)
6 19/12/2019 To 21/12/2019 Inter-Departmental BVIT, Navi Mumbai SHREYA PRABHULKAR First (Short Put)
7 19/12/2019 To 21/12/2019 Inter-Departmental BVIT, Navi Mumbai SHREYA PRABHULKAR First(Discus-Girls)
8 19/12/2019 To 21/12/2019 Inter-Departmental BVIT, Navi Mumbai KRITIKA KUMAR Third(Running-Girls)
9 19/12/2019 To 21/12/2019 Inter-Departmental BVIT, Navi Mumbai OMPRAKASH PANDIT & TEAM First(Box Cricket-Boys)
10 19/12/2019 To 21/12/2019 Inter-Departmental BVIT, Navi Mumbai PRASHIK KAMBLE Second (Kho-Kho)
11 2019-2020 National BVIT, Navi Mumbai ATHARVA SURVE Winner (football)
12 2019-2020 National BVIT, Navi Mumbai SUHAIL CHOUGLE Runner Up (Cricket)
13 2019-2020 National BVIT, Navi Mumbai ROHAN SATAM Runner Up(Cricket)
14 22/02/2018 National D.Y.PATIL POLYTECHNIC AARTI PATIL Second(Technical Quiz Competition)
15 22/02/2018 National D.Y.PATIL POLYTECHNIC AISHWARYA MOHAN Second(Technical Quiz Competition)
16 22/02/2018 National D.Y.PATIL POLYTECHNIC VINAYAK GUNTUKA Second(Technical Quiz Competition)
17 22/02/2018 National D.Y.PATIL POLYTECHNIC ABHISHEK SALEKAR Second(Technical Quiz Competition)
18 28/12/2017 Inter-Departmental BVIT, Navi Mumbai SHREYA R.KATE First (Poster)
19 28/12/2017 To 30/12/2017 Inter-Departmental BVIT, Navi Mumbai SHREYA R.KATE First (Badminton Double-Girls)
20 28/12/2017 To 30/12/2017 Inter-Departmental BVIT, Navi Mumbai SHREYA R.KATE First (Badminton Single-Girls)
Faculty Achievement
S.No. Year Event
(National/ State/ Inter-Departmental)
Paper publication Participants Achievements
1 Dec-20 International Evaluation Of Second Order Control System Using Scilab IJARSCT Volume 12, December 2020 Sukeshini S.Tabhane, Yamini Patil and Suryasevak Singh Secured Best Paper Award

Industry Institute Interaction

Industrial Training

Industrial Training (Faculty and Students)
Industrial Training (Students)
S.No. Date Industry Participants
1 3/8/2021 to 12/9/2021 Saitronics,Kamothe All SYEJ Students (51)
2 2020-2021 SAP01 Training, BVIT, Navi Mumbai All TYEJ Students (53)
3 07/06/2020 to 14/07/2020 Saitronics,Kamothe All SYEJ Students (43)
4 2019-2020 SAP01 Training, BVIT, Navi Mumbai All TYEJ Students (26)
5 15/05/2019 to 25/6/2019 Saitronics,Kamothe SYEJ (17)
CND Airoli SYEJ (10)
Subtronics, Prabhadevi SYEJ (5)
RCF, Chembur SYEJ (10)
6 2018-2019 SAP01 Training, BVIT, Navi Mumbai All TYEJ Students (81)
7 2018-2019 TCP/IP Communication Network Satya Murthy
8 04/06/2018 To 09/06/02018 Doordarshan Kendra Rinkal Vaje
9 04/06/2018 To 09/06/02018 Doordarshan Kendra Aditya Phadtar
10 04/06/2018 To 09/06/02018 Doordarshan Kendra Roshana Mane
11 04/06/2018 To 09/06/02018 Doordarshan Kendra Arnob Samanta
12 04/06/2018 To 09/06/02018 Doordarshan Kendra Prajwal Deshmukh
13 04/06/2018 To 09/06/02018 Doordarshan Kendra Sarvesh Thakur
14 04/06/2018 To 09/06/02018 Doordarshan Kendra Prathamesh Baraskar
15 04/06/2018 To 09/06/02018 Doordarshan Kendra Jasmine Kaniganti
16 04/06/2018 To 09/06/02018 Doordarshan Kendra Vaishnav Desai
17 04/06/2018 To 09/06/02018 Doordarshan Kendra Karuna Katke
18 04/06/2018 To 09/06/02018 Doordarshan Kendra Jeevan Shirke
19 04/06/2018 To 09/06/02018 Doordarshan Kendra Shrutika Nagutkar
20 04/06/2018 To 09/06/02018 Doordarshan Kendra Akhil Vinod Kumar
21 2017-2018 Larsen & Turbo Aniruthan Nadar

Industrial Training (Faculty)
S.No. Date Industry Participants
1 04/09/2019 to 06/09/2019 M/s Institute Of Satellite Training Centr, Pune Mrs.Yamini Patil
2 22/07/2019 to 26/07/2019 Sitrain India Siemens Ltd, Airoli Ms. Aphasana Mulla
3 23/09/2019 to 27/09/2019 Siemens Ltd, Kalwa Ms.Wrushali Deshmukh
4 01/08/2019 to 03/08/2019 Adani Dahanu Tharmal Power Station, Dahanu Ms. Madhumita Ukil
5 4/01/2018 to 6/01/2018 Reliance Infra. Ltd.2x250 MW Dahanu Tharmal Power Station, Dahanu Mr. Suryasevak Singh
6 28/01/2019 to 01/02/2019 M/S.Siemens Ltd, Airoli Mrs.Shital Deshmukh
7 25/02/2019 to 01/03/2019 Siemens Ltd, Airoli Ms. Sukeshini Tabhane
8 25/02/2019 to 01/03/2019 Siemens Ltd, Airoli Ms.Wrushali Deshmukh
9 04/10/2018 to 06/10/2018 Tharmal Power Station, Dahanu Mr.Amit Patil
10 6/03/2018 to 8/03/2018 Tharmal Power Station, Dahanu Mr. Shahaji Sutar
11 15/02/2018 to 17/02/2018 CETTM, MTNL, Mumbai Mrs.Shital Deshmukh
12 15/02/2018 to 17/02/2018 CETTM, MTNL, Mumbai Ms. Aphasana Mulla
13 27/7/2016 to 31/7/2016 National Academy Of Broadcasting And Multimedia Akashwani Pune Mrs.Yamini Patil

Student Faculty Ratio

Permanent Faculty : Student Ratio
Year Student Faculty Ratio
2020-2021 17.78 : 1
2019-2020 21.99: 1
2018-2019 19.54: 1
2017-2018 17.54 : 1

Continuous Evaluation System

Internal Continuous Evaluation System:-
  • Evaluation of the students’ theoretical knowledge and practical performance skills are done continuously for all the courses by the concerned faculty.
  • Assignments are given after the completion of a Chapter in each course (subject).
  • Two Unit Tests are conducted in each semester.
  • During practical sessions, oral questions are asked and the students are assessed based on their ability to understand the Process and Product related to each experiment.

Feedback System

Feedback System:-
  • Students feedback of faculty is taken during each semester.
  • Exit students (students passing out from the college) feedback is also taken.
  • Feedback is also taken from Stake holders like Parents, Alumni and Employers of the students from this Institute.

Co-curricular Activities

Co-curricular Activities
S.No. Date Event
(National / International/ Department)
Venue Participants Achievement
1 21/05/2021 National (Online) Devi Mahalakshmi Polytechnic College, Titwala Shubham J. Bawari Participation
2 27/05/2021 National (Online) Government Polytechnic,Ahmednagar Omkar S. Kandalkar Participation
3 20/09/2019 National V.P.M's Polytechnic Kusum Arjun Gawali Participation
4 20/09/2019 National V.P.M's Polytechnic Kritika.B.Kumar Participation
5 21/12/2019 Department B.V.I.T Mayuri.V.Pisal Participation
6 21/12/2020 Department B.V.I.T Shreya.R.Kate Participation
7 21/12/2021 Department B.V.I.T Pratiksha Dube Participation
8 21/12/2021 Department B.V.I.T Sakshi More Participation
9 21/12/2021 Department B.V.I.T Vaishnavi Meher Participation
10 21/12/2021 Department B.V.I.T Vignesh Venkatachalam Participation
11 2019-2020 International The Times Of India Sakshi Sandip More Participation
12 2019-2020 International The Times Of India Riya Ashok Gorade Participation
13 2019-2020 International The Times Of India Shreya.R.Kate Participation
14 23/01/2020 National ST.Xavier's Technical Institute Vignesh Venkatachalam Participation
15 28/02/2019 National BVCOE Akhil Vinod Participation
16 28/02/2019 National BVCOE Rohit Kadam Participation
17 28/02/2019 National BVCOE Suraj More Participation
18 28/02/2019 National BVCOE Omkar Kadam Participation
19 28/02/2019 National BVCOE Rohan Chavan Participation
20 28/02/2019 National BVCOE Pratik Salvi Participation
21 28/02/2019 National BVCOE Divya Shelar Participation
22 28/02/2019 National BVCOE Satya Murthy Participation
23 2017-18 Department Inter Engineering Diploma Students Sports Association Suhail Chougle Participation
24 2017-18 Department Inter Engineering Diploma Students Sports Association Rohan Satam Participation
25 14/09/2017 National D.Y.Patil Polytechnic Sayali More Participation
26 14/09/2017 National D.Y.Patil Polytechnic Shamkrushna Jugnake Participation
27 14/09/2017 National D.Y.Patil Polytechnic Vijaya More Participation
28 14/09/2017 National D.Y.Patil Polytechnic Divya Shelar Participation
29 22/02/2018 National D.Y.Patil Polytechnic Aarti Patil Second
30 22/02/2018 National D.Y.Patil Polytechnic Aishwarya Mohan Second
31 22/02/2018 National D.Y.Patil Polytechnic Vinayak Guntuka Second
32 22/02/2018 National D.Y.Patil Polytechnic Abhishek Salekar Second

Extra-Curricular Activities

Extra-curricular Activities

S.No. Date Event
(National / International / Department)
Venue Participants Achievement 
1 19/12/2019 To 21/12/2019 Department BVIT, Navi Mumbai Tushar Rramesh Pal Second (Badminton-Boys)
2 19/12/2019 To 21/12/2019 Department BVIT, Navi Mumbai Vignesh Venkatachalam Second (Badminton-Boys)
3 19/12/2019 To 21/12/2019 Department BVIT, Navi Mumbai Kusum Arjun Gawali Second (Badminton-Girls)
4 19/12/2019 To 21/12/2019 Department BVIT, Navi Mumbai Shreya R.Kate Second (Badminton-Girls)
5 19/12/2019 To 21/12/2019 Department BVIT, Navi Mumbai Atharva Sawant Second (Carrom)
6 19/12/2019 To 21/12/2019 Department BVIT, Navi Mumbai Shreya Prabhulkar First (Short Put)
7 19/12/2019 To 21/12/2019 Department BVIT, Navi Mumbai Shreya Prabhulkar First(Discus-Girls)
8 19/12/2019 To 21/12/2019 Department BVIT, Navi Mumbai Kritika Kumar Third(Running-Girls)
9 19/12/2019 To 21/12/2019 Department BVIT, Navi Mumbai Omprakash Pandit & Team First(Box Cricket-Boys)
10 19/12/2019 To 21/12/2019 Department BVIT, Navi Mumbai Prashik Kamble Second (Kho-Kho)
11 2019-2020 National BVIT, Navi Mumbai Atharva Surve Winner (football)
12 2019-2020 National BVIT, Navi Mumbai Suhail Chougle Runner Up (Cricket)
13 2019-2020 National BVIT, Navi Mumbai Rohan Satam Runner Up(Cricket)
14 28/12/2017  Department BVIT, Navi Mumbai Shreya R.Kate First (Poster)
15 28/12/2017 To 30/12/2017 Department BVIT, Navi Mumbai Shreya R.Kate First (Badminton Double-Girls)
16 28/12/2017 To 30/12/2017 Department BVIT, Navi Mumbai Shreya R.Kate First (Badminton Single-Girls)
© 2022 - Bharati Vidyapeeth, Pune. All rights reserved. Developed and maintained by Technology Department, Bharati Vidyapeeth.
(375)